VIZITATORI
Vizitatori
Articole
“Irlandezii au jucat foarte dur”
Antrenorul ucrainean Oleg Protasov a criticat jocul extrem de agresiv al fotbalistilor de la Shelbourne, insa crede ca accederea in turul III preliminar se decide in retur. La sosirea in tara, ucraineanul s-a aratat destul de multumit de jocul elevilor sai, fiind insa constient ca saptamana urmatoare echipa trebuie sa pregateasca foarte bine returul pentru a se califica in turul III preliminar din Liga Campionilor
Florin Lovin, unul dintre cei mai slabi jucatori ai Stelei din intâlnirea de pe Tolka Park, este de parere ca irlandezii nu vor avea prea multe sanse in returul din Ghencea, care va avea loc saptamana viitoare. “Inaintea fiecarui meci, sansele sunt 50-50, insa eu cred ca Shelbourne nu ne va face fata. Din pacate, nu am reusit sa inscriem in deplasare pentru a ne usura calificarea in turul al III-lea preliminar”, a spus Lovin.
Desi în turneul din Austria nu daduse randamentul scontat, Banel Nicolita a marit strocul în ultimele partide si incepe sa-si gaseasca locul în primul unsprezece al lui Protasov. Titular in amicalul de la Buzau, acolo unde a marcat o “dubla” si a fost cel mai bun om de pe teren, el a intrat din primul minut si în meciul de la Dublin cu Shelbourne. E un jucator cu posibilitati de exprimare, element esential in cursivitatea jocului ros-albastrilor, dar mai are de lucrat la plasament si ar trebui sa-si ordoneze jocul tactic. Fara a rupe gura targului, “Jardel” a avut o evolutie peste nota slaba a echipei. El a alergat foarte mult, a centrat si a ratat o mare ocazie in debutul partidei, in minutul 7, atunci cand, lansat în adancime de Ghionea, a preluat în viteza si a sutat din pozitie ideala in bratele portarului Delaney. A incasat un “galben” în minutul 58 si a fost schimbat cu Dinita, cu sapte minute inainte de final.